سوله چیست ؟ مواردی که بدون شک در مورد سوله نمیدانستید !!! در ابتدا به تعریفی از سوله میپردازیم ( سوله چیست ) ، سوله به سازه یا مکانی در خصوص ایجاد و ساختن مکان های ورزشی و یا صنعتی گفته می شود. برای ساختن سالن های صنعتی از سازه هایی با سطح مقطع متغیر […]

سوله

سوله چیست ؟

مواردی که بدون شک در مورد سوله نمیدانستید !!!

در ابتدا به تعریفی از سوله میپردازیم ( سوله چیست ) ، سوله به سازه یا مکانی در خصوص ایجاد و ساختن مکان های ورزشی و یا صنعتی گفته می شود. برای ساختن سالن های صنعتی از سازه هایی با سطح مقطع متغیر استفاده می شود ، سوله از زیباترین و جذاب ترین سازه های عمرانی محسوب می شود و نکته ی مهم در خصوص این مقاطع این است که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می نماید.

مهمترین عوامل تعیین کننده در وزن سالن های صنعتی عبارتند از :

 1. منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد
 2. میزان حداکثر بارش برف
 3. دهانه سالن
 4. ارتفاع ستون ها(در صورت نیاز استفاده از جرثقیل سقفی)

موارد کاربرد سوله چیست ؟

پرکاربردترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است. در بیش از ۹۰ درصد صنایع، انبارها، ورزشگاه‌ها، سالن‌های تولید دام و طیور و… به کار می‌رود. بنابر ابعاد دهانه، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می‌کند. مهم‌ترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است.

بدیهی است که برای ساخت سوله مواردی مانند کیفیت جوشکاری، استفاده از پیچ و مهره‌ها و سایر اتصالات استاندارد، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا بسیار قابل اهمیت می باشد و بهترین محاسبات هم بدون رعایت نکات ذکر شده در بالا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود.

 

سوله چیست ؟

سوله

انواع گوناگون سوله :

 • سوله تک دهانه به صورت ۸
 • سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
 • سوله مدور
 • سوله چند ضلعی

اجزای سوله :

ستون – ستون وال پست – استرات – سایه بان – بادبند – نبشی سینه بند – سگراد ( میل مهار ) – پرلین ( پروفیل ) – رفتر ( فریم ) – پیچ و مهره

چگونه می توان با قوطی سوله ساخت ؟

احتمالا این سوال برای شما جالب بنظر برسد اما قابل ذکر است که اصطلاح ساخت سوله با قوطی ، یکی از اصطلاحات عامیانه ساخت سوله با پروفیل یا سوله خرپا می باشد.

اما باید بدانیم که پروفیل چیست ؟

پروفیل از نظر لغوی به معنای مقطع ثابت و طول زیاد است که در ساختمان سازی و ماشین سازی به کار میرود ، از انواع مختلفی برخوردار می باشد که به آنها اشاره می کنیم:

الف) پروفیل های باز شامل تیرآهن ، تسمه ، نبشی ، ناودانی و میلگرد می باشد.

ب) پروفیل های بسته شامل لوله و قوطی می باشد.

البته هرکدام از این پروفیل ها دارای کاربردهای خاص و منحصر بفردی می باشند ، لذا در این بخش می پردازیم به کاربردهای پروفیل :

پروفیل ها مصارف زیادی در ساختمان سازی و صنعت و راه سازی دارند اما بیشترین کاربرد آن در ساخت درب و پنجره های آهنی می باشد. پروفیل ها بشکل مربع و مستطیل وجود دارند که در مقاطع کوچک ، جهت نرده های فلزی برای درب و پنجره ها، راه پله ها، نرده کشی دیوارهای کارخانه ها، پیاده روها و نیز خیابان ها استفاده می گردند.

اما مقاطع بزرگتر پروفیل ها به ستونی معروف هستند که در ساخت ستون و اسکلت فلزی کاربرد دارد. پروفیل های مربع و مستطیل در اندازه های کوچک به عنوان نرده های فلزی برای در و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمینهای محصور شده و نرده پیاده روها و خیابانها بکار می روند.

پروفیلهای مربع و مستطیل ( قوطی ) با اندازه های بزرگتر که معروف به ستونی می باشند ، موارد استفاده متعددی در صنعت و ساختمان سازی دارند این پروفیل ها که در مقاطع مربع ساخته می شوند و ضخامت آنها از ۵/۱ تا ۸ میلی متر می باشند می توانند در ساختن ستون و اسکلت فلزی ساختمان ها بکار روند. همچنین اگر این پروفیلها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها استفاده شوند.

 

مواردی که می توان با پروفیل ساخت :

 • از پروفیلهای قوطی مربع در ساختن پایه میز و صندلی نیز استفاده می گردد.
 • از پروفیل های قوطی مربع و مستطیل در صنایع خودروسازی نیز استفاده می شود.
 • پروفیل هایی که بصورت زٍد ساخته می شوند اکثرا برای پوشش سقف سوله به کار می روند.

 

سوله چیست ؟

سوله

 

پروفیل های نبشی و ناودانی :

پروفیل های نبشی و ناودانی با روش نَورد سرد ( نورد سرد معمولا جهت تولید ورق و تسمه با پرداخت سطحی و دقت ابعادی به کار برده می شود ، همچنین جهت افزایش استجکام به ورق از طریق کار مکانیکی از این فرآبند شکل دهی استفاده می شود ) نیز تولید می شوند. از پروفیل های نبشی می توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. ناودانی های کوچک در مواردی نظیر در کرکره ای مغازه ها بکار می روند.

حال با کلیه ی توضیحاتی که داده شد میتوان برداشت کرد که انواع پروفیل ها با همه ی سازه هایی که ما هر روز آنها را می بینیم و یا با آنها سر و کار داریم در ارتباط هستند ، که سوله نیز جزء همین سازه ها می باشد. شایان ذکر می باشد که با توجه به قدرت و استحکامی که انواع پروفیل ها دارند از آنها در ساخت سازه های بزرگ و همچنین سوله ها به کار می روند تا این سازه ها بطور کلی در همه نوع شرایط جوی از استحکام و قدرت کافی برخوردار باشند.

در پایان می توان به این موضوع پی برد که برای ساخت سوله ها از انواع پروفیل ها استفاده می شود که نقش به سزایی را در زیبایی و استحکام سوله ها  دارا می باشند. همچنین می توانید تاریخچه تولید پروفیل را نز در مقه هی قبلی ما بخوانید.

نوشته های مرتبط

 • 12 آذر 1397
 • 506 بازدید
پروفیل ناودانی

پروفیل ناودانی

پروفیل ناودانی چیست ؟ پروفیل ناودانی با مقطع فولادی که از نورد بیلت هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زوایه های داخلی مقطع انحنای گردی دارد. این پروفیل در گروه پروفیل […]

 • 24 دی 1396
 • 680 بازدید
انواع اتصالات میلگرد ها

انواع اتصالات میلگرد ها

اتصالات میلگرد + انواع آن ها   اتصال پوششی انواع اتصالات میلگرد ها : متداول ترین روش وصله کردن میلگرد ها روش پوششی است. برای این منظور دو میلگرد را روی یکدیگر قرار می دهند، به طوری که در طول معینی یکدیگر را بپوشانند؛ سپس آنها را به وسیله ی مفتول محکم می کنند. در […]

 • 21 فروردین 1400
 • 563 بازدید
نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها […]

 • 31 فروردین 1400
 • 372 بازدید
تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز در چی می باشد؟

تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز در چی می باشد؟

تیرآهن و میلگرد از نیازهای اساسی در ساختمان سازی هستند و تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز این محصولات از نظر ظاهری به دو صورت I شکل و H شکل در بازار موجود می‌باشند. محصولات I شکل سری INP و IPE محبوبیت بالایی در ساختمان‌سازی دارند. کم کم ساختمان سازان با توجه به ارتفاع ساختمان‌ها، فشار و […]

 • 24 فروردین 1400
 • 511 بازدید
ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید