در این اتصال تیر به ستون با نبشی ابتدا در کارگاه یا کارخانه، نبشی را در ارتفاع مورد نظر به بال و جان ستونی جوش داده سپس تیر را روی آن نصب و جوش می دهند. سعی می شود اتصال تیر به ستون با نبشی طوری اجرا شود که تا حد امکان انعطاف پذیر باشد […]

اتصال تیر به ستون با نبشی

در این اتصال تیر به ستون با نبشی ابتدا در کارگاه یا کارخانه، نبشی را در ارتفاع مورد نظر به بال و جان ستونی جوش داده سپس تیر را روی آن نصب و جوش می دهند.

سعی می شود اتصال تیر به ستون با نبشی طوری اجرا شود که تا حد امکان انعطاف پذیر باشد و از دوران تیر در تکیه گاه جلوگیری نشود .

عرض نبشی نشیمن نباید از۷/۵ سانتی متر کمتر باشد (در آئین نامه ۱۰ سانتی متر در نظر می گیرند).

برای ثابت نگه داشتن تیر در محل خود و تأمین تکیه گاه عرضی و جلوگیری از غلتیدن تیر، نبشی کمکی دیگری در بالای آن نصب و جوش می شود و ابعاد این نبشی ظریف بوده و فقط دولبه انتهایی بال های آن به صورت عرض به بال تیر و ستون جوش می شود .

از این اتصال در عکس العمل هایی تا حدود ۱۵ تن استفاده می شود.

نمای اتصال ساده غیر ممتد پل تک به ستون را همراه نقاط مناسب جهت جوش نبشی های نشیمن و فوقانی به ستون را نشان می دهد.

اتصال تیر به ستون با نبشی

با توجه به انعطاف پذیری اتصال در اتصالات مفصلی، بهتر است که انتهای تیر به فاصله کمی (حدود ۲ سانتی متر ) از ستون روی نبشی نشیمن مستقر گردد تا آزادی دوران داشته باشد.

این مقاله شاید برای شما جذاب باشد : اتصال تیر به تیر

اتصال تیر به ستون با نبشی نشیمن تقویت شده

در اتصال ممتد و غیر ممتد در صورتی که مقدار نیروی وارد شده از طرف تیر در محل تکیه گاه زیادتر از حد تحمل نبشی نشیمن باشد می توان از نبشی پاورق تقویت شده با مقطع Tشکل استفاده کرد .

در صورت استفاده از اتصال تیر به ستون با نبشی نشیمن ، آن ها را به وسیله ضخامت مثلثی یا مستطیل شکل تقویت می کنند ضخامت این صفحات در حدود ضخامت بال تیر انتخاب می شود برای سهولت جوشکاری در هنگام نصب بهتر است طول نبشی نشیمن ۲ تا ۳ سانتی متر بزرگتر از عرض پُلی باشد که روی آن نصب می گردد.

اتصال تیر به ستون با نبشیاتصال تیر به ستون با نبشی

در صورتی که به جای اتصال تیر به ستون با نبشی نشیمن تقویت شده از ورق سخت شده استفاده شود، مشخصات فنی ورق بر اساس محاسبات یا از جدول های محاسباتی استخراج می گردد .

مشخصات فنی ورق نشیمن

مشخصات فنی ورق نشیمن سخت شده به صورت زیر بیان می شود.

hs ارتفاع ورق سخت کننده ts ضخامت ورق سخت کننده

tf ضخامت ورق نشیمن bs طول ورق نشیمن

w عرض نشیمن سخت شده

ایزومتریک اتصال پل به ستون با استفاده از نشیمن ورق سخت شده را نشان می دهد.

اتصال ساده به وسیله نبشی جان

در این اتصال دو عدد نبشی از یک طرف به انتهای تیر و از طرف دیگر به ستون جوش می شوند ، اتصال به کمک نبشی جان و خصوصیات جوش را نشان می دهد.

طول برگشت جوش در بالا و پایین، حداقل دو برابر بُعد جوش می باشد اتصال غیر ممتد در پلان تیرریزی سقف نشان می دهد.

اتصال تیر به ستون با نبشی

اتصال تیرهای زوج به ستون به دلیل زیاد بودن واکنش تکیه گاهی فقط با استفاده از نبشی جان امکان پذیر نیست. برای این منظور از نبشی نشیمن انعطاف پذیر برای کمک به نبشی جان استفاده می شود.

مشخصات نبشی های جان و اتصال تیر به ستون با نبشی بر اساس مشخصات تیر تعیین می گردد.

اتصال تیر به ستون با نبشی

نوشته های مرتبط

  • 9 بهمن 1397
  • 321 بازدید
عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰کدام است؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰کدام است؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد  چیست ؟ قبل از بررسی قیمت هر محصولی باید در ابتدا به بررسی شرایط تولید و بررسی مواد خامی که باعث شکل گیری محصول می شود پرداخت که این مسئله شامل میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز می شود.پس در ابتدا به بررسی شرایط تولید و اینکه محصول از چه مواد خامی تشکیل شده است، می پردازیم.

  • 18 بهمن 1396
  • 371 بازدید
فروش آنلاین آهن

فروش آنلاین آهن

فروش آنلاین آهن در بازار اینترنتی آهن فروشان فروش آنلاین آهن : حضور بنگاه های مدرن در عرصه های گوناگون برای انجام کسب و کار آن هم بصورت مدرن و اینترنتی در کشور عزیزمان ایران بیش از پیش در دنیای مجازی خود را آشکار نموده و هر روز نیز به تعداد آنها افزوده می شود. […]

  • 18 شهریور 1397
  • 1235 بازدید
آرماتور های برشی و انواع آرماتورهای برشی(خاموت)

آرماتور های برشی و انواع آرماتورهای برشی(خاموت)

آرماتور های برشی می توانند شامل انواع زیر باشد : الف ) خاموت های عمود بر محور عضو ب )خاموت هایی با زاویه ۴۵ درجه یا بیشتر نسبت به میلگرد های کششی طولی به نحوی که ترک های قطری احتمالی را قطع کنند . در صورت احتمال تغییر زاویه ترک در اثر تغییر نوع بارگذاری […]

  • 21 آذر 1397
  • 161 بازدید
فولاد چیست و چه ویژگی هایی می تواند در صنعت داشته باشد

فولاد چیست و چه ویژگی هایی می تواند در صنعت داشته باشد

فولاد چیست ؟ فولاد از سوزاندن کربن موجود در آهن خام به دست می آید و برای تهیه ان از دو روش شناخته شده و تنظیم سایر عناصر می توان استفاده کرد . طریقه زیمنس و مارتن ( کوره باز ) طریقه بسمر فولادی که از طریق الف به دست می اید دارای صحت و […]

  • 24 دی 1396
  • 680 بازدید
انواع اتصالات میلگرد ها

انواع اتصالات میلگرد ها

اتصالات میلگرد + انواع آن ها   اتصال پوششی انواع اتصالات میلگرد ها : متداول ترین روش وصله کردن میلگرد ها روش پوششی است. برای این منظور دو میلگرد را روی یکدیگر قرار می دهند، به طوری که در طول معینی یکدیگر را بپوشانند؛ سپس آنها را به وسیله ی مفتول محکم می کنند. در […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید