سقف کاذب و توضیح کامل آن در سایت تهران آهن

سقف کاذب سقفی است که در زیر سقف اصلی ساختمان ساخته می شود و به سقف اصلی آویزان است .

سقف کاذب را به علل مختلف می سازند مثلا در ساختمان های بتنی که ضخامت شاه تیر ها و دال های روی آن متفاوت است و این اختلاف ارتفاع از پائین بد منظره میباشد به وسیله ساختن سقف کاذب این نازیبائی را می پوشانند و یا در محل ساختن خرپا که بواسطه وجود دهانه های بزرگ ساخته می شود ضخامت خرپا را در فاصله سقف کاذب تا سقف اصلی گم می کنند .

گاهی اوقات نیز برای سالن های سخنرانی و یا سینما و یا تئاتر که احتیاج به نور و صدای مخصوص دارند اقدام به ایجاد سقف کاذبی که نور و یا پخش صدای مورد لزوم را  تامین نماید می کنند .

معمولا از فاصله بین سقف کاذب و سقف اصلی که ممکن است تا حدود ۸۰ سانتی متر هم باشد لوله های آب گرم و آب سرد یا شوفاژ و همچنین کانال های حرارتی یا لوله های فاضلاب را عبور می دهند .

قسمت های مختلف سقف کاذب

 1. میلگرد های عمودی
 2. میلگرد های افقی چپ و راست
 3. نبشی کنار دیوار
 4. چوب های چهار تراش چپ و راست
 5. ورقه اکوستیک
 6. رابیتس
 7. گچ کاری

نکته : میلگرد های عمودی و میلگرد های افقی چپ و راست برای کلیه سقف های کاذب عمومیت دارد و نبشی کنار دیوار ، چوب های چهار تراش چپ و راست و ورقه اکوستیک فقط برای سقف های کاذب اکوستیک اجرا می گردد و رابیتس و گچ کاری فقط برای سقف هایی که لایه آخر آن گچ کاری می باشد اجرا می شود .

۱- میلگرد های عمودی

همانطور که قبلا نیز اشاره شد سقف کاذب به سقف اصلی ساختمان آویزان است .

برای اینکار میلگرد هایی در حین کار با طول معین ( ضخامت سقف کاذب ) در سقف نصب می نمایند .

چنانچه سقف بتنی و یا تیرچه بلوک باشد قبل از بتن ریزی این میلگرد ها را بین آرماتور های سقف قرار می دهند .

در این نوع سقف ها فاصله میلگرد ها از همدیگر در حدود ۴۰ الی ۵۰ سانتی متر است .

چنانچه سقف تیرآهن و طاق ضربی باشد میلگرد ها را به تیراهن جوش می دهند با توجه به اینکه فاصله تیرآهن ها از همدصگر در حدود یک متر است در این صورت فاصله میلگرد ها عمودی از یک طرف یک متر و از طرف دیگر در حدود ۴۰ سانتی متر باید باشد .

سر انتهائی میلگرد ها را به صورت چنگک خم می نمایند تا میلگرد های افقی به راحتی داخل ان قرار گیرد .

برای میلگرد های عمودی می توان از میلگرد ۱۰ یا ۱۲ استفاده نمود .

۲- میلگرد های افقی چپ و راست

بعد از میلگرد های عمودی انتهای این میلگرد ها را به وسیله دو ردیف میلگرد چپ و راست به همدیگر متصل می نمایند به طوری که در زیر مستطیل هایی به ابعاد ۴۰* ۴۰ و یا ۱۰۰*۴۰ سانتی متر تشکیل می شود .

بجای میلگرد های افقی چپ و راست می توان از نبشی یا سپری استفاده نمود .

باید دقت کرد که این شبکه ۴۰*۴۰ یا  ۱۰۰*۴۰ کاملا در یک سطح واقع شده باشد زیر در غیر این صورت سقف تمام شده در یک سطح نبوده و خوش منظره نمی باشد .

۳- نبشی کنار دیوار

در کنار دیوار یعنی در محل اتصال سقف کاذب به دیوار یک عدد نبشی وصل می نمایند اگر در آن ناحیه امکان آویزان کردن میلگرد از سقف موجود باشد این نبشی کنار دیوار را به آن میلگرد ها جوش می دهند ولی اگر امکان اویزان کردن میلگرد از سقف موجود نباشد نبشی را با شاخ به دیوار مجاور به وسیله گچ متصل می نمایند آنگاه سپری ها و یا نبشی های چپ و راست را به آن جوش می دهند .

۴- چوب های چهار تراش چپ و راست

اگر آخرین لایه سقف ورقه های اکوستیک باشد روی این لایه نبشی دو سری چوب های چهار تراش ۳*۳ سانتی متر متصل می نماصند بدین طریق که سری اول را به نبشی و یا سپری فوق الذکر با سیم آرماتور بندی می بندند و سری دوم را به سری اول به وسیله میخ متصل می نمایند .

فاصله این لایه آخر از همدیگر کاملا بستگی به ابعاد اکوستیک دارد آنگاه ورقه اکوستیک را روی آن نصب می نمایند .

۵- ورقه های اکوستیک

اصولا اکوستیک یک نوع ایزوله صوتی است که با مصالح مختلف ساخته می شود .

این لایه در سالن هایی که نباید صوت تولید پرواک نماید مورد استفاده قرار می گیرد مانند سالن های سینما یا اپرا و یا سالن های سخنرانی .

برای جلوگیری از تشدید صوت مصالح مختلفی بکار می برند از قبیل پارچه که ان را به صورت چین دار در محل های مربوطه نصب می نمایند و یا پلاک های گچی و یا پلاک های چوبی و بالاخره ورق های مقوایی فشرده که معمولا به رنگ سفید یبوده و دارای سوراخ های منظم و یا نا منظمی است که مانع برگشت صوت می شود .

این ورقه ها که بنام اکوستیک در بازار معروف است بوسیله کام و زبانه به همدیگر متصل می شود و ان را به وسیله سنجاق های مخصوصی شبیه به سنجاق ماشین دوخت بزیر سازی چوبی سقف متصل می نمایند .( این وسیله دستگاهی شبیه ماشین دوخت می باشد .) به همین دلیل است که تراز بودن قسمت چوبی زیر اکوستیک از مهمترین سقف کاذب است .

۶- رابیتس

رابیتس : چنانچه لایه آخر سقف کاذب سفید کاری با گچ باشد از اجزای چوب های چهار تراش خودداری نموده و بعد از نصب میلگرد های چپ و راست ورقه های رابیتس را که تقریبا شبیه توری است به این میلگرد ها با مفتول های ۳ تا ۳٫۵ می بندند .

فاصله های بستن رابیتس به سقف نباید زیاد باشد زیرا در این صورت رابیتس وزن گچ و خاک روی آن را تحمل نکرده و سقف ناصاف می شود که به این ناصافی اصطلاحا کاس و سینه می گویند .

در این طریقه هم باید نبشی کنار دیوار کار گذاشته شود و سر ورقه های رابیتس به آن متصل گردد .

سقف کاذب با رابیتس به ترتیب زیر است :

 • سقف
 • جوش
 • میلگرد های عمودی
 • میلگرد های افقی چپ و راست
 • نبشی کنار دیوار
 • رابیتس و گچ کاری
 • دیوار اجری

سقف کاذب با آکوسیتک به ترتیب زیر است :

 • سقف اصلی
 • میلگرد های عمودی
 • میلگرد های افقی
 • چوب های چهار تراش
 • ورقه های آکوستیک

۷- گچ کاری روی رابیتس

اجرای این لایه عینا همان است که در مورد گچکاری است فقط در این مرحله برای قشر زیر گچ کاری نمیتوان از کاه گل استفاده نمود بلکه باید زیر کار را به وسیله یک قشر گچ و خاک پوشاند زیرا گچ و خاک از سوراخ های رابیتس گذشته و مانند قلابی در پشت آن قرار گرفته و سطح محکم و یکنواختی را ایجاد می نمایند .

برای آخرین قشر سقف کاذب از انواع دیگر پوشش ها نیز استفاده می نمایند مانند ورقه های یونولیت و یا انواع چو های تزئینی و یا انواع قالب های گچ و غیره .

برای مشاهده آخرین قیمت میلگرد اهواز لطفا روی آن کلیک کنید