سقف کاذب سقفی است که در زیر سقف اصلی ساختمان ساخته می شود و به سقف اصلی آویزان است . سقف کاذب را به علل مختلف می سازند مثلا در ساختمان های بتنی که ضخامت شاه تیر ها و دال های روی آن متفاوت است و این اختلاف ارتفاع از پائین بد منظره میباشد به […]

سقف کاذب

سقف کاذب سقفی است که در زیر سقف اصلی ساختمان ساخته می شود و به سقف اصلی آویزان است .

سقف کاذب را به علل مختلف می سازند مثلا در ساختمان های بتنی که ضخامت شاه تیر ها و دال های روی آن متفاوت است و این اختلاف ارتفاع از پائین بد منظره میباشد به وسیله ساختن سقف کاذب این نازیبائی را می پوشانند و یا در محل ساختن خرپا که بواسطه وجود دهانه های بزرگ ساخته می شود ضخامت خرپا را در فاصله سقف کاذب تا سقف اصلی گم می کنند .

گاهی اوقات نیز برای سالن های سخنرانی و یا سینما و یا تئاتر که احتیاج به نور و صدای مخصوص دارند اقدام به ایجاد سقف کاذبی که نور و یا پخش صدای مورد لزوم را  تامین نماید می کنند .

معمولا از فاصله بین سقف کاذب و سقف اصلی که ممکن است تا حدود ۸۰ سانتی متر هم باشد لوله های آب گرم و آب سرد یا شوفاژ و همچنین کانال های حرارتی یا لوله های فاضلاب را عبور می دهند .

قسمت های مختلف سقف کاذب

 1. میلگرد های عمودی
 2. میلگرد های افقی چپ و راست
 3. نبشی کنار دیوار
 4. چوب های چهار تراش چپ و راست
 5. ورقه اکوستیک
 6. رابیتس
 7. گچ کاری

نکته : میلگرد های عمودی و میلگرد های افقی چپ و راست برای کلیه سقف کاذب ها عمومیت دارد و نبشی کنار دیوار ، چوب های چهار تراش چپ و راست و ورقه اکوستیک فقط برای سقف های کاذب اکوستیک اجرا می گردد و رابیتس و گچ کاری فقط برای سقف هایی که لایه آخر آن گچ کاری می باشد اجرا می شود .

۱- میلگرد های عمودی

همانطور که قبلا نیز اشاره شد سقف کاذب به سقف اصلی ساختمان آویزان است .

برای اینکار میلگرد هایی در حین کار با طول معین ( ضخامت سقف کاذب ) در سقف نصب می نمایند .

چنانچه سقف بتنی و یا تیرچه بلوک باشد قبل از بتن ریزی این میلگرد ها را بین آرماتور های سقف قرار می دهند .

در این نوع سقف کاذب ها فاصله میلگرد ها از همدیگر در حدود ۴۰ الی ۵۰ سانتی متر است .

چنانچه سقف تیرآهن و طاق ضربی باشد میلگرد ها را به تیرآهن جوش می دهند با توجه به اینکه فاصله تیرآهن ها از همدیگر در حدود یک متر است در این صورت فاصله میلگرد ها عمودی از یک طرف یک متر و از طرف دیگر در حدود ۴۰ سانتی متر باید باشد .

سر انتهائی میلگرد ها را به صورت چنگک خم می نمایند تا میلگرد های افقی به راحتی داخل ان قرار گیرد .

برای میلگرد های عمودی می توان از میلگرد ۱۰ یا ۱۲ استفاده نمود .

۲- میلگرد های افقی چپ و راست

بعد از میلگرد های عمودی انتهای این میلگرد ها را به وسیله دو ردیف میلگرد چپ و راست به همدیگر متصل می نمایند به طوری که در زیر مستطیل هایی به ابعاد ۴۰* ۴۰ و یا ۱۰۰*۴۰ سانتی متر تشکیل می شود .

بجای میلگرد های افقی چپ و راست می توان از نبشی یا سپری استفاده نمود .

باید دقت کرد که این شبکه ۴۰*۴۰ یا  ۱۰۰*۴۰ کاملا در یک سطح واقع شده باشد زیر در غیر این صورت سقف تمام شده در یک سطح نبوده و خوش منظره نمی باشد .

۳- نبشی کنار دیوار

در کنار دیوار یعنی در محل اتصال سقف کاذب به دیوار یک عدد نبشی وصل می نمایند اگر در آن ناحیه امکان آویزان کردن میلگرد از سقف موجود باشد این نبشی کنار دیوار را به آن میلگرد ها جوش می دهند ولی اگر امکان اویزان کردن میلگرد از سقف موجود نباشد نبشی را با شاخ به دیوار مجاور به وسیله گچ متصل می نمایند آنگاه سپری ها و یا نبشی های چپ و راست را به آن جوش می دهند .

۴- چوب های چهار تراش چپ و راست

اگر آخرین لایه سقف کاذب ،  ورقه های اکوستیک باشد روی این لایه نبشی دو سری چوب های چهار تراش ۳*۳ سانتی متر متصل می نماصند بدین طریق که سری اول را به نبشی و یا سپری فوق الذکر با سیم آرماتور بندی می بندند و سری دوم را به سری اول به وسیله میخ متصل می نمایند .

فاصله این لایه آخر از همدیگر کاملا بستگی به ابعاد اکوستیک دارد آنگاه ورقه اکوستیک را روی آن نصب می نمایند .

۵- ورقه های اکوستیک

اصولا اکوستیک یک نوع ایزوله صوتی است که با مصالح مختلف ساخته می شود .

این لایه در سالن هایی که نباید صوت تولید پرواک نماید مورد استفاده قرار می گیرد مانند سالن های سینما یا اپرا و یا سالن های سخنرانی .

برای جلوگیری از تشدید صوت مصالح مختلفی بکار می برند از قبیل پارچه که ان را به صورت چین دار در محل های مربوطه نصب می نمایند و یا پلاک های گچی و یا پلاک های چوبی و بالاخره ورق های مقوایی فشرده که معمولا به رنگ سفید یبوده و دارای سوراخ های منظم و یا نا منظمی است که مانع برگشت صوت می شود .

این ورقه ها که بنام اکوستیک در بازار معروف است بوسیله کام و زبانه به همدیگر متصل می شود و ان را به وسیله سنجاق های مخصوصی شبیه به سنجاق ماشین دوخت بزیر سازی چوبی سقف متصل می نمایند .

این وسیله دستگاهی شبیه ماشین دوخت می باشد و به همین دلیل است که تراز بودن قسمت چوبی زیر اکوستیک از مهمترین سقف کاذب است .

۶- رابیتس

چنانچه لایه آخر سقف کاذب سفید کاری با گچ باشد از اجزای چوب های چهار تراش خودداری نموده و بعد از نصب میلگرد های چپ و راست ورقه های رابیتس را که تقریبا شبیه توری است به این میلگرد ها با مفتول های ۳ تا ۳٫۵ می بندند .

فاصله های بستن رابیتس به سقف نباید زیاد باشد زیرا در این صورت رابیتس وزن گچ و خاک روی آن را تحمل نکرده و سقف کاذب ناصاف می شود که به این ناصافی اصطلاحا کاس و سینه می گویند .

در این طریقه هم باید نبشی کنار دیوار کار گذاشته شود و سر ورقه های رابیتس به آن متصل گردد .

سقف کاذب با رابیتس

سقف کاذب با رابیتس به ترتیب زیر است :

 • سقف
 • جوش
 • میلگرد های عمودی
 • میلگرد های افقی چپ و راست
 • نبشی کنار دیوار
 • رابیتس و گچ کاری
 • دیوار اجری

سقف کاذب با آکوسیتک

سقف کاذب با آکوسیتک به ترتیب زیر است :

 • سقف اصلی
 • میلگرد های عمودی
 • میلگرد های افقی
 • چوب های چهار تراش
 • ورقه های آکوستیک

۷- گچ کاری روی رابیتس

اجرای این لایه عینا همان است که در مورد گچکاری است فقط در این مرحله برای قشر زیر گچ کاری نمیتوان از کاه گل استفاده نمود بلکه باید زیر کار را به وسیله یک قشر گچ و خاک پوشاند زیرا گچ و خاک از سوراخ های رابیتس گذشته و مانند قلابی در پشت آن قرار گرفته و سطح محکم و یکنواختی را ایجاد می نمایند .

برای آخرین قشر سقف کاذب از انواع دیگر پوشش ها نیز استفاده می نمایند مانند ورقه های یونولیت و یا انواع چو های تزئینی و یا انواع قالب های گچ و غیره .

نوشته های مرتبط

 • 24 فروردین 1400
 • 22 بازدید
ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. […]

روش های ایمن سازی ساختمان

روش های ایمن سازی ساختمان امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول […]

 • 28 فروردین 1400
 • 15 بازدید
هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

 • 19 بهمن 1399
 • 204 بازدید
نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

برای آنکه بتوان نبشی دم موشی را در اختیار داشت، ابتدا نبشی ها توسط دستگاهی به نام گیوتین برش می خورند و سپس یک میلگرد به آنها جوش داده می شود. البته هر میلگردی را نمی توان برای این کار در نظر داشت و میلگرد مورد نظر باید بر طبق استانداردهای ساختمان انتخاب و جوش […]

 • 10 فروردین 1400
 • 172 بازدید
ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

در صنعت ساختمان سازی، ابزارآلات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پراستفاده ترین قطعات در ساختمان سازی، ناودانی نام دارد. ناودانی یک پروفیل صنعتی و ساختمانی بوده که به شکل U طراحی شده است. تولید این محصول توسط نورد بیلت با جنس فولاد کربنی انجام می شود. جهت مشاهده قیمت ناودانی بورس آهن […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید