خرپا سازه های فلزی (گاهی چوبی) هستند که اعضای سازنده آنها مثلث بهم پیوسته هستند و این مجموعه مثلث به عنوان یک جسم واحد عمل می کند. وظیفه خرپا توزیع یکنواخت وزن ، کنترل تنش و فشرده سازی بدون خم شدن و برش است. از نظر هندسی ، یک مثلث از شکل چهار ضلعی یا […]

انواع خرپا

خرپا سازه های فلزی (گاهی چوبی) هستند که اعضای سازنده آنها مثلث بهم پیوسته هستند و این مجموعه مثلث به عنوان یک جسم واحد عمل می کند. وظیفه خرپا توزیع یکنواخت وزن ، کنترل تنش و فشرده سازی بدون خم شدن و برش است. از نظر هندسی ، یک مثلث از شکل چهار ضلعی یا چند ضلعی پایدارتر است ، زیرا باید از زاویه های این اشکال چهار ضلعی یا چند ضلعی محکم ثابت شود تا از برش جلوگیری کند. همانطور که قبلاً اشاره شد خرپا از واحدهای مثلثی تشکیل شده است و این واحدهای مثلثی خود از عناصر مستقیم و نه منحنی تشکیل شده اند. انتهای این عناصر به طور مستقیم و بدون انحنا در اتصالات موسوم به گره متصل می شوند. قیمت خرپا را هر روز از این لینک دریافت کنید.

انواع خرپا در صنعت ساختمان سازی

۱- خرپای صفحه ای:

اگر تمام اعضای شبکه مثلثی تشکیل دهنده ی خرپا، در یک صفحه قرار داشته باشند خرپا را صفحه ای گویند که خرپای صفحه ای به صورت گسترده در ساخت پُل ها و سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد.

۲-خرپای پُل(مسطح):

انواع خرپا : شکل کلی خرپاهایی که در ساخت پُل ها و شاه تیر به کار می روند ، شکل مستطیل و یا ذوزنقه بوده و دارای اعضای فوقانی و تحتانی موازی (پارالل) می باشند.

انواع معمول خرپای تخت که در ساخت پُل ها و شاه تیر ها مورد استفاده قرار می گیرد بر حسب جنس و طول دهانه آمده است.

۳-خرپای سقف (شیب دار):

بیشتر خرپاهایی که در ساخت سقف ها به کارمی روند به صورت شیب دار طراحی و اجرا می شوند، جدول انواع خرپا های شیب دار را نشان می دهد.

انواع خرپا

علاوه بر این در ساخت خرپاهای سقف سعی می شود شکل کلی آن ها طوری طراحی گردد تا بتوان حداکثر روشنایی طبیعی را از سقف تأمین نمود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جذاب باشد : خرپا چیست

 ۲- خرپای فضاکار (فضایی)

در صورتی اعضای خرپا در یک صفحه قرار نداشته باشند به آن خرپای فضایی (فضا کار) گویند، با اضافه کردن اعضای دیگر، شبکه ایی مثلثی شکل به وجود می آید.

با اتصال چندین شبکه مثلث بندی شده به یکدیگر خرپای فضایی ساخته می شود که به دلیل استحکام زیاد، برای پوشش سقف های با دهانه بزرگ مانند کارخانه ها، استخرها، نمایشگاه ها و غیره استفاده می شود.

نامگذاری اعضای خرپای صفحه ای

نامگذاری اعضای خرپا بر اساس موقعیت مکانی، راستای عضو و نوع نیروی محوری آن می باشد. دیاگرام یک خرپای تخت و شیب دار را نشان می دهد.

دیاگرام: شکل تک خطی سازه که آرایش اعضای باربر را جهت محاسبات فنی، مدل می کند.

نیم رخ های خرپا

برای ساخت خرپا از نیم رخ های فولادی مانند نبشی ، ناودانی ، قوطی و سپری و قیمت پروفیل  I شکل به صورت تک یا دوبل استفاده می شود.

از پروفیل های لوله ایی بیشتر در جرثقیل سازی، ساخت پُل های عابرپیاده و خرپای فضایی استفاده می شود.

ترسیم خرپا

پس از انجام محاسبات سازه ای، شکل کلی قاب خرپا به صورت خطی (دیاگرام) ترسیم شده، نامگذاری اعضا و محل دتایل ها روی آن نشان داده می شود.

سپس سایر مشخصات فنی مانند پلان های سازه ای و دتایل های مربوطه، نوع و تعداد مهاربندی ها، اتصالات و غیره در دفترچه های محاسباتی ذکر می شود تا نقشه کش بتواند کلیه ترسیمات را به درستی رسم نماید، نقشه های خرپا را می توان به دو گروه تقسیم کرد.

گروه اول پلان های آکس بندی، فنداسیون، ستون گذاری، تیرریزی و ترسیم نما است که معمولاً در مقیاس ۱۰۰ / ۱ یا ۵۰ / ۱ ترسیم می شوند و گروه دوم، دتایل ها که در مقیاس ۲۰ / ۱ یا بزرگتر ترسیم می گردند.

توجه به نکات زیر در طراحی و ترسیم قاب خرپا و دتایل های مربوطه، باعث می شود اتصال مفصلی به طور صحیح اجرا شود.

امتداد محورهای آکس اعضا از نقطه ی مشترکی عبور نماید ، نسبت ارتفاع به دهانه کمتر از باشد و زاویه اعضای قطری در حدود ۴۵ درجه در نظر گرفته شود.

 

مزایای انواع استفاده از خرپا

خرپا بخشی جدایی ناپذیر از معماری مدرن هستند. از آنجا که خرپا دارای وزن زیادی است ، به سازندگان این امکان را می دهد تا آنجا که ممکن است هزینه ها را کاهش دهند ، مسافت های طولانی را با خرپا به راحتی طی کنند و سازه را به طور مساوی بارگیری کنند. در مواد اضافی صرفه جویی کرده و سازه هایی بسازید که نگهداری آنها آسان باشد.

استفاده از خرپاهای چوبی نیز بسیار رایج است و در بعضی از نقاط دنیا از خرپاهای چوبی برای ساخت سقف استفاده می شود. یک خرپای چوبی به راحتی در محل ساخته می شود ، این خرپا ارزان است ، مواد موجود است و می تواند وزن زیادی را تحمل کند. از خرپای چوبی می توان سوراخ هایی بیش از ۳۵ متر ساخت. مزرعه ساختاری سبک است که می تواند دهانه های بزرگ را بپوشاند و در برابر وزن زیاد مقاومت کند.

بسته به خواسته شما ، خرپا فضای کار را می توان در جای خود رها کرد یا حذف کرد.
این نوع خرپا بسیار زیباست و در هنگام کارکرد کم یا کار طولانی ایمن است.
استفاده از خرپا در فضای کار باعث می شود معمار احساس رضایت کند ، زیرا ایجاد هر شکل و نمایه ای امکان پذیر است.
توزیع نور در این نوع خرپاها بسیار راحت و مقرون به صرفه است ، زیرا مجموعه ای از واحدها وجود دارد که می تواند در جای مناسب قرار گیرد تا نور به خوبی توزیع شود.
در این سیستم کانالهای AC و سیستم اطفا حریق شهر بدون نیاز به فضای اضافی و سقف کاذب به راحتی عبور می کنند.
انتقال بار به خرپا فضایی کاملاً مناسب و خوب است.

نوشته های مرتبط

روش های ایمن سازی ساختمان

روش های ایمن سازی ساختمان امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول […]

  • 23 فروردین 1400
  • 25 بازدید
میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در […]

  • 19 بهمن 1399
  • 227 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

  • 30 دی 1399
  • 227 بازدید
برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟ اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، […]

  • 21 فروردین 1400
  • 51 بازدید
نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید