خرپا سازه های فلزی (گاهی چوبی) هستند که اعضای سازنده آنها مثلث بهم پیوسته هستند و این مجموعه مثلث به عنوان یک جسم واحد عمل می کند. وظیفه خرپا توزیع یکنواخت وزن ، کنترل تنش و فشرده سازی بدون خم شدن و برش است. از نظر هندسی ، یک مثلث از شکل چهار ضلعی یا […]

انواع خرپا

خرپا سازه های فلزی (گاهی چوبی) هستند که اعضای سازنده آنها مثلث بهم پیوسته هستند و این مجموعه مثلث به عنوان یک جسم واحد عمل می کند. وظیفه خرپا توزیع یکنواخت وزن ، کنترل تنش و فشرده سازی بدون خم شدن و برش است. از نظر هندسی ، یک مثلث از شکل چهار ضلعی یا چند ضلعی پایدارتر است ، زیرا باید از زاویه های این اشکال چهار ضلعی یا چند ضلعی محکم ثابت شود تا از برش جلوگیری کند. همانطور که قبلاً اشاره شد خرپا از واحدهای مثلثی تشکیل شده است و این واحدهای مثلثی خود از عناصر مستقیم و نه منحنی تشکیل شده اند. انتهای این عناصر به طور مستقیم و بدون انحنا در اتصالات موسوم به گره متصل می شوند.

انواع خرپا در صنعت ساختمان سازی

۱- خرپای صفحه ای:

اگر تمام اعضای شبکه مثلثی تشکیل دهنده ی خرپا، در یک صفحه قرار داشته باشند خرپا را صفحه ای گویند که خرپای صفحه ای به صورت گسترده در ساخت پُل ها و سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد.

۲-خرپای پُل(مسطح):

انواع خرپا : شکل کلی خرپاهایی که در ساخت پُل ها و شاه تیر به کار می روند ، شکل مستطیل و یا ذوزنقه بوده و دارای اعضای فوقانی و تحتانی موازی (پارالل) می باشند.

انواع معمول خرپای تخت که در ساخت پُل ها و شاه تیر ها مورد استفاده قرار می گیرد بر حسب جنس و طول دهانه آمده است.

۳-خرپای سقف (شیب دار):

بیشتر خرپاهایی که در ساخت سقف ها به کارمی روند به صورت شیب دار طراحی و اجرا می شوند، جدول انواع خرپا های شیب دار را نشان می دهد.

انواع خرپا

علاوه بر این در ساخت خرپاهای سقف سعی می شود شکل کلی آن ها طوری طراحی گردد تا بتوان حداکثر روشنایی طبیعی را از سقف تأمین نمود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جذاب باشد : خرپا چیست

 ۲- خرپای فضاکار (فضایی)

در صورتی اعضای خرپا در یک صفحه قرار نداشته باشند به آن خرپای فضایی (فضا کار) گویند، با اضافه کردن اعضای دیگر، شبکه ایی مثلثی شکل به وجود می آید.

با اتصال چندین شبکه مثلث بندی شده به یکدیگر خرپای فضایی ساخته می شود که به دلیل استحکام زیاد، برای پوشش سقف های با دهانه بزرگ مانند کارخانه ها، استخرها، نمایشگاه ها و غیره استفاده می شود.

نامگذاری اعضای خرپای صفحه ای

نامگذاری اعضای خرپا بر اساس موقعیت مکانی، راستای عضو و نوع نیروی محوری آن می باشد. دیاگرام یک خرپای تخت و شیب دار را نشان می دهد.

دیاگرام: شکل تک خطی سازه که آرایش اعضای باربر را جهت محاسبات فنی، مدل می کند.

نیم رخ های خرپا

برای ساخت خرپا از نیم رخ های فولادی مانند نبشی ، ناودانی ، قوطی و سپری و قیمت پروفیل  I شکل به صورت تک یا دوبل استفاده می شود.

از پروفیل های لوله ایی بیشتر در جرثقیل سازی، ساخت پُل های عابرپیاده و خرپای فضایی استفاده می شود.

ترسیم خرپا

پس از انجام محاسبات سازه ای، شکل کلی قاب خرپا به صورت خطی (دیاگرام) ترسیم شده، نامگذاری اعضا و محل دتایل ها روی آن نشان داده می شود.

سپس سایر مشخصات فنی مانند پلان های سازه ای و دتایل های مربوطه، نوع و تعداد مهاربندی ها، اتصالات و غیره در دفترچه های محاسباتی ذکر می شود تا نقشه کش بتواند کلیه ترسیمات را به درستی رسم نماید، نقشه های خرپا را می توان به دو گروه تقسیم کرد.

گروه اول پلان های آکس بندی، فنداسیون، ستون گذاری، تیرریزی و ترسیم نما است که معمولاً در مقیاس ۱۰۰ / ۱ یا ۵۰ / ۱ ترسیم می شوند و گروه دوم، دتایل ها که در مقیاس ۲۰ / ۱ یا بزرگتر ترسیم می گردند.

توجه به نکات زیر در طراحی و ترسیم قاب خرپا و دتایل های مربوطه، باعث می شود اتصال مفصلی به طور صحیح اجرا شود.

امتداد محورهای آکس اعضا از نقطه ی مشترکی عبور نماید ، نسبت ارتفاع به دهانه کمتر از باشد و زاویه اعضای قطری در حدود ۴۵ درجه در نظر گرفته شود.

مزایای انواع استفاده از خرپا

خرپا بخشی جدایی ناپذیر از معماری مدرن هستند. از آنجا که خرپا دارای وزن زیادی است ، به سازندگان این امکان را می دهد تا آنجا که ممکن است هزینه ها را کاهش دهند ، مسافت های طولانی را با خرپا به راحتی طی کنند و سازه را به طور مساوی بارگیری کنند. در مواد اضافی صرفه جویی کرده و سازه هایی بسازید که نگهداری آنها آسان باشد.

استفاده از خرپاهای چوبی نیز بسیار رایج است و در بعضی از نقاط دنیا از خرپاهای چوبی برای ساخت سقف استفاده می شود. یک خرپای چوبی به راحتی در محل ساخته می شود ، این خرپا ارزان است ، مواد موجود است و می تواند وزن زیادی را تحمل کند. از خرپای چوبی می توان سوراخ هایی بیش از ۳۵ متر ساخت. مزرعه ساختاری سبک است که می تواند دهانه های بزرگ را بپوشاند و در برابر وزن زیاد مقاومت کند.

بسته به خواسته شما ، خرپا فضای کار را می توان در جای خود رها کرد یا حذف کرد.
این نوع خرپا بسیار زیباست و در هنگام کارکرد کم یا کار طولانی ایمن است.
استفاده از خرپا در فضای کار باعث می شود معمار احساس رضایت کند ، زیرا ایجاد هر شکل و نمایه ای امکان پذیر است.
توزیع نور در این نوع خرپاها بسیار راحت و مقرون به صرفه است ، زیرا مجموعه ای از واحدها وجود دارد که می تواند در جای مناسب قرار گیرد تا نور به خوبی توزیع شود.
در این سیستم کانالهای AC و سیستم اطفا حریق شهر بدون نیاز به فضای اضافی و سقف کاذب به راحتی عبور می کنند.
انتقال بار به خرپا فضایی کاملاً مناسب و خوب است.

نوشته های مرتبط

  • 17 مهر 1396
  • 2591 بازدید
پلان تیرریزی و سایز تیرآهن به همراه نکات مورد نیاز آن

پلان تیرریزی و سایز تیرآهن به همراه نکات مورد نیاز آن

پلانی است محاسباتی، که نوع پوشش سقف، تیرهای اصلی، جهت تیرچه ها و فاصله ی بین آن ها را در سقف نشان می دهد. در ساختمان های بنایی وزن سقف به وسیله دیوارهای باربر به پی انتقال می یابد. برای انجام تیرریزی دانستن سایز های مختلف تیرآهن نیز مهم است که از تیرآهن سایز ۸ […]

  • 26 اردیبهشت 1397
  • 327 بازدید
حمل و انبار کردن میلگرد

حمل و انبار کردن میلگرد

حمل و انبار کردن میلگرد ها حمل و انبار کردن میلگرد : قطر ، شکل ، اندازه ، تعداد و محل نصب آرماتور ها باید بر اساس نقشه های اجرایی باشد . قبل از شروع عملیات بتن ریزی ، اتمام عملیات آرماتور گذاری باید کتبا به اطلاع دستگاه نظارت رسیده باشد . این اعلام باید […]

  • 30 بهمن 1396
  • 346 بازدید
استخراج آهن به روش غیرمستقیم

استخراج آهن به روش غیرمستقیم

استخراج آهن به روش غیرمستقیم در ایران استخراج آهن به روش غیرمستقیم : براى تهیه آهن خام به روش احیاى غیر مستقیم، سنگ معدن آهن را پس از آماده کردن، درکوره بلند به کمک کک و کلوخه وآهک احیاء و تصفیه مى کنند. سنگ معدن آهن سنگ معدن آهن از اکسیدهاى مختلف آهن و مواد […]

  • 12 دی 1397
  • 2355 بازدید
سقف تیرآهن | انواع سقف تیرآهن های برتر در سازه های فولادی

سقف تیرآهن | انواع سقف تیرآهن های برتر در سازه های فولادی

برای ساخت سقف تیرآهن باید از تیرآهن های محاسبه شده مناسب بر هر دهانه را به فاصله حداکثر یک متر به اسکلت فلزی متصل یا روی دیوار های آجری نصب نمایند . قبل از هر گونه اقدام می بایستی تیر آهن ها تمیز گردیده و پس از زنگ گیری از ضد زنگ رزین کرومات یا […]

  • 21 شهریور 1397
  • 399 بازدید
محدودیت های آرماتور های پیچشی

محدودیت های آرماتور های پیچشی

محدودیت های آرماتور های پیچشی تعریف محدودیت های آرماتور های پیچشی : محدود کردن مقاومت مشخصه سیم آرماتور های پیچشی به کمتر از ۴۰۰ مگا پاسکال باعث کنترل و محدودیت عرض ترک های قطری می گردد . خاموت های بسته و دورپیچ های پیچشی باید تا فاصله d از دور ترین تار فشاری در مقطع […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید