ورق سیاه چیست؟ و کاربرد های ورق سیاه . ورق ها به دو صورت وارد بازار می شوند : رول فرم و شیت معرفی میشوند که انواع ورق ها شامل ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی می باشند و تکنولوژی ساخت ورق های فلزی با یکدیگر کاملا متفاوت است ، ورق سیاه معمولی بیشتر […]

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه چیست؟ و کاربرد های ورق سیاه . ورق ها به دو صورت وارد بازار می شوند : رول فرم و شیت معرفی میشوند که انواع ورق ها شامل ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی می باشند و تکنولوژی ساخت ورق های فلزی با یکدیگر کاملا متفاوت است ، ورق سیاه معمولی بیشتر برای ساختمان ها و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد . از ورق های صنعتی هم در صنایع سد سازی و پتروشیمی و … استفاده می کنند .

انواع ورق سیاه

انواع ورق با نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند، اگر ورق خروجی از نورد گرم تولید شود محصول تولید شده ورق سیاه است و اگر ورق خروجی از نورد سرد تولید شود محصول خروجی ورق روغنی می باشد و نام شناخته شده ورق های سیاه hot rolled sheet می باشد .

ورق گالوانیزه نیز تولید نورد گرم است که از نوعی فولاد کم کربن ( ۳۶A و ۱۰۱۱A ) ساخته شده، نوع ۳۶A آن خاصیت جوش پذیری بالایی دارد و نوع ۱۰۱۱A آن از استکام بالایی برخوردار است ، که یکی از موارد استفاده این نوع ورق ساختن ظروف است .

ورق نورد گرم سطح نازک تری نسبت به نورد سرد دارند که ورق سیاه در دمای بالایی در کارخانه تولید می شود وقتیکه دمای تختال به ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد رسید در کوره پیش گرم کن در نورد های اولیه و نهایی ضخامت به مرور کم می شود و به ۱۶ میل می رسد و در نهایت به صورت کویل به بازار عرضه می شود .

عملیات تکمیلی نورد گرم شامل :

 1. کم کردن وزن کلاف
 2. برش سبک ورق
 3. برش سنگین ورق
 4. بهبود خواص مکانیکی
 5. تسطیح کردن ورق می باشد .

برای مشاهده لیست قیمت نبشی میتوانید همراه ما باشید.

چرا به ورق سیاه ورق نورد گرم می گویند؟

به دلیل ذوب شدن اجزای تشکیل دهنده ورق سیاه در دمای بالا رنگ ورق به شکل مات در می آید ، به همین دلیل در بازار به آن ورق سیاه می گویند .

 

ورق سیاه چیست؟

کاربرد های ورق سیاه در صنایع ساختمان سازی و خودرو سازی

 •  پروفیل های ساختمان بسته یا باز هستند که شامل قوطی ، ستون ، پروفیل Z ، فرانسوی و قاب می باشد.
 •  یکی دیگر از کاربردهای ورق سیاه این است که در بخشهای فولادی مانند ورقها ، گل میخها ، گوشه ها ، سپرها استفاده شود.
 •  علاوه بر این ، نگهبانان راه آهن و تجهیزات ترافیکی بخشی از کاربرد لیست سیاه است.
 •  ورق های سوراخ دار ، تسمه و تاب فولادی
 •  همچنین ابزارهایی مانند مخازن و مخازن برای ذخیره سازی فرآورده های نفتی بخشی از کاربردهای لیست سیاه در این صنایع است.
 •  سرانجام ، کشتی سازی و سایر تجهیزات دریایی و صنایع عظیم

 انواع ضخامت ورق در سایز های مختلف

ورق سیاه با ضخامت ، و همچنین ابعاد مختلف و متفاوتی از ۱٫۵ تا ۱۰۰ میل در بازار وجود دارد . علاوه بر استانداردهای خاصی که وجود دارد دلایل مختلفی روی قیمت ورق سیاه تاثیر گذار است مثل ضخامت و وزن آن . همچنین ابعاد متفاوتی نیز دارد و از نظر طول می توانید اندازه دلخواه خود را سفارش دهید و هیچ گونه محدودیتی ندارد ، عرض آن نیز به صورت زیر می باشد :

 • ۱۰۰ سانت
 • ۱۲۵ سانت
 • ۱۵۰ سانت
 • ۲۰۰ سانت

نکته : ورق سیاه را به طور معمول در بازار با استاندارد ST37 می شناسند.

مراحل تولید ورق سیاه

برای تولید ورق سیاه اول از همه تختال ها را حرارت می دهند ( در کوره های پیش گرم ) و بعد یک پوسته اکسیدی روی آن شکل می بندد، برای این که پوسته اکسیدی از بین برود عملیات پوسته شویی را روی تختال ها انجام می دهند . در مرحله بعدی یعنی نورد خشن ، قطعات از بین غلتک ها عبور میکنند ( این مرحله برای کاهش ضخامت تختال ها می باشد ) و در مرحله آخر ورق های تولید شده به مرحله نورد نهایی انتقال می یابند .

در خط نورد نهایی ( که از ۵ تا ۷ قفسه تشکیل شده است ) ورق ها برای کم شدن ضخامتشان به این قفسه ها انتقال پیدا می کنند، کاهش ضخامت ورق ها در این مرحله به ۱٫۸ تا ۳ میل می رسد و در نهایت ورق های سیاه تولید شده با ضخامت بین ۱٫۵ تا ۱۰۰ میلی متر وارد بازار می شوند .

چگونگی تولید ورق سیاه

بعد از تولید تختال فولادی با عبور دادن آن ها از بین غلتک ورق های گرم تولید می شوند و برای ساختن تیرها و ستون های مورد نیاز در ساختمان ها همچنین بدنه خودرو و هواپیما ها و … از آلیاژهایی مثل تیتانیوم و آلومینیوم استفاده می کنند .

قبل از اینکه قطعات مورد شکل گیری برای محصول نهایی قرار بگیرند تحت فرایند نورد قرار می گیرند و پس از انجام فرآیند نورد محصولات به یک محصول واسطه برای تولید محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرند .

شکل شمش های تولید شده در کارخانه تولید فولاد به چه صورتی می باشند؟

بعد از نورد گرم ، شمش ها به شکل ورق، مفتول، میلگرد و دیگر مقاطع فولادی تبدیل می شوند. شمشال یکی از محصولاتی است که به این واسطه مورد تولید قرار می گیرد ، عرض شمشال و ضخامت آن یک اندازه است که به تختال تبدیل می شوند و بعد از این مرحله برای تولید کردن محصولات دیگر از آن استفاده می کنند .

نکته : یکی از محصولاتی که از تختال ها تولید می شود ورق سیاه است و ضخامت آن ۰٫۲۵ اینچ می باشد . 

نورد تخت در تولید ورق سیاه چیست؟

در نورد تخت ، با استفاده از غلتک های مخصوص در خط تولید ضخامت قطعه های فولادی کم می شود . کار این غلتک ها به این صورت می باشد که بر خلاف یکدیگر و با فشار زیادی که وارد می کنند ضخامت قطعه مورد نظر کاهش پیدا می کند، در طول این فرایند خواص فلز مثل خواص مکانیکی و متالوژی تغییر می کند .

اجزای اصلی خط نورد گرم به شکل زیر می باشند :

 • کوره پیش گرم

دمای کوره های پیش گرم که تختال ها را حرارت می دهند ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد می باشد این فرآیند به دلیل از بین بردن عیب های احتمالی در ساختار فولاد است و همچنین میزان حرارت درست برای گرم کردن تختال ها علاوه بر صرفه جویی در هزینه باعث تشکیل نشدن رسوب سخت نیز می شود .

 • قفسه های نورد خشن

تختال ها برای وارد شدن به قفسه های نورد خشن اول پوسته زدایی و خنک کاری می شوند که بعد از وارد شدن به قفسه ها از طریق غلتک ها ضخامت آن ها کاهش پیدا می کند .

 • جعبه کلاف

قطعات بعد از نورد خشن به جعبه کلاف انتقال پیدا می کنند، همچنین ظرفیت تولید با استفاده از جعبه کلاف افزایش پیدا می کند و از دیگر مزایای استفاده از کناف شکسته شدن پوسته ها و ایجاد خواص مکانیکی یکنواخت ورق ها از طریق همگن سازی دما می باشد و در آخر ورق ها از حالت کناف خارج می شوند و پوسته زدایی شده سپس به مرحله آخر انتقال پیدا می کند .

 • مرحله نهایی نورد

قفسه های خط نهایی نورد بین ۵ تا ۷ قفسه هستند و ورق ها با سرعت بین ۱۰ تا ۲۰ متر بر ثانیه از این قفسه ها عبور میکنند . در این مرحله چیزی حدود ۱ تا ۴ میل ضخامت ورق ها کاهش پیدا می کند . در مرحله نهایی نورد از قفسه های چهار غلطکه استفاده می شود و از طریق یک سیستم اتوماتیک کنترل ضخامت ، ضخامت ورق ها کنترل می شوند ،

 • خنک کاری

بعد از عبور از قفسه ها از خط نهایی نورد دمای ورق ها به ۵۸۰ درجه سانتی گراد می رسد و برای انجام کلاف پیچی در این مرحله کاهش دما انجام می شود .

 • کلاف پیچی

ورق سیاه تولید شده بعد از گذراند ن مراحل گفته شده ، به شکل کلاف در می آیند و برای استفاده به بازار یا به کارخانه های دیگر فرستاده می شوند .

نوشته های مرتبط

 • 28 مهر 1399
 • 456 بازدید
کاربرد آهن آلات ساختمانی و ویژگی های استفاده در ساختمان

کاربرد آهن آلات ساختمانی و ویژگی های استفاده در ساختمان

در صنعت ساختمان می توان از آهن به صورت محصولاتی مانند آرماتورها ، تیرها ، ورق ها ، لوله ها و زاویه ها و موارد دیگر استفاده کرد.همه موارد فوق فقط با فلز آهن قابل انجام است. این مواد از مهمترین ابزارها و تجهیزات صنعت ساختمان هستند که باید برای ساخت یک ساختمان استفاده شود […]

 • 10 مهر 1397
 • 265 بازدید
فرآورده های دانه رس ساختمانی

فرآورده های دانه رس ساختمانی

فرآورده های دانه رس ساختمانی منبسط شده امروزه از فرآورده های دانه رس ساختمانی دانه های رس منبسط شده جهت ساخت محصولات متنوعی نظیر : بلوک ها بتن ملات ها مخلوط های قیری و نظایر آن استفاده میکنند. بلوک ها فرآورده های دانه رس ساختمانی : بلوک های تهیه شده از این دانه ها، نوعی […]

 • 13 آبان 1396
 • 1643 بازدید
روش ساخت تیرهای لانه زنبوری + روش ترسیم تیرآهن لانه زنبوری

روش ساخت تیرهای لانه زنبوری + روش ترسیم تیرآهن لانه زنبوری

برای روش ساخت تیرهای لانه زنبوری ابتدا جان تیرآهن نورد شده را به صورت زیگزاگ بریده، سپس قطعات به دست آمده به اندازه یک دندانه نسبت بهم جابجا می شوند. در نهایت با جوش نفوذی کامل اتصال را کامل می کنند و جوش دوطرفه با نفوذ کامل را نشان می دهد. در روش ساخت تیرهای […]

 • 16 اردیبهشت 1397
 • 274 بازدید
بازار آهن آلات در سال ۹۷

بازار آهن آلات در سال ۹۷

وضعیت بازار آهن آلات در سال ۹۷در شرکت تهران آهن بازار آهن آلات در سال ۹۷ به گزارش تهران آهن در تحلیل بازارآهن ؛ با توجه به رشد قابل توجه قیمت دلار و تک نرخی شدن قیمت ارز، پیش بینی می شود در سال ۹۷ با رشد قیمت آهن آلات مواجه باشیم اگرچه هر ساله […]

 • 3 اردیبهشت 1397
 • 248 بازدید
طراحی سایت تهران آهن

طراحی سایت تهران آهن

طراحی سایت تهران آهن (بازرگانی هراتی ) طراحی سایت تهران آهن : شرکت تهران آهن به علت پیشرفت تکنولوژی و شبکه اینترنتی و در راستای راحت شدن امور و اطلاع رسانی سریع و به روز دست به ساخت طراحی سایت کرده که با توکل به خدا در حال پیشرفت بوده و روز به روز خدمات […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید