تفاوت گالوانیزه با آهن چیست؟

دسته بندی : مجله تهران آهن

گالوانیزه و آهن هر دو جزو متریال‌های پراستفاده در صنایع مختلف هستند که از هر کدام، استفاده‌های مختلفی می‌شود. پس بهتر است برای کارایی بهتر از گالوانیزه و آهن، با تفاوت آنها آشنا باشیم.

در ادامه این پست قصد داریم تا ببینیم فرق گالوانیزه با آهن در چیست؟! اگر شما هم به دنبال این جواب هستید، این مقاله را از دست ندهید.

 برای دیدن قیمت های بروز پروفیل با ما همراه باشید 

بررسی ویژگی های آهن

قبل از اینکه بخواهیم به بحث فرق گالوانیزه با آهن بپردازیم، بهتر است که اول از همه ببینم که این متریال‌ها چه ویژگی هایی دارند.

اگر نگاهی به جدول مندلیف بیندازید، می‌فهمید که آهن یکی از عناصر این جدول است که از آن به عنوان یکی از عناصر درون زمین هم یاد می‌کنند. همه آهن‌ها دارای یک سطح صاف و نقره‌ای رنگ هستند که به خاطر قابلیت‌های زیادی که دارند، از آنها در صنایع مختلف به مانند ساختمان سازی، ریل سازی، صنایع کشتی و … استفاده می‌شود.

آهن یکی از عناصری که در صورت ترکیب شدن با اکسیژن، واکنش نشان می‌دهد که باعث زنگ زدی و خوردگی می‌شود. از آهن فرآورده‌های زیادی تولید شده که فولاد، آهن خام و آهن نرم جزو پرکاربردترین آنها هستند.

 

بررسی ویژگی های گالوانیزه

همانطور که در بالا گفتیم، آهن را اگر در معرض اکسیژن قرار بدهید، به راحتی با آن واکنش نشان می‌دهد که باعث زنگ زدگی و خوردگی می‌شود که نتیجه آن ضعیف شدن آهن است. گالوانیزه درواقع همان ورق‌های فولادی است که با یک روکش از جنس فلز روی ساخته می‌شود. فولاد یکی از فرآوده‌های آهن به شمار می‌رود و دلیل استفاده از روکش، برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی است.

پس اصلی‌ترین فرق گالوانیزه با آهن در مقاومت آنها در برابر زنگ زدگی است که همین ویژگی باعث شده تا استفاده گسترده از گالوانیزه در صنایع مختلف شود.

اگر نگاهی به شکل ظاهری گالوانیزه بیندازید، احتمالا متوجه ظاهر یکنواخت آن می‌شوید که دلیل آن برمی‌گردد به زمان گالوانیزه کردن فولاد که کل عناصر فلزی، به صورت یکسان در همه جای سطح پخش می‌شود.

بیشترین استفاده از ورق‌های گالوانیزه در صنایعی به مانند ساخت انواع پل، اتومبیل سازی، سقف منازل و … است.

 

بررسی تفاوت گالوانیزه با آهن

شاید مهم‌ترین فرق آهن گالوانیزه و آهن مربوط به مقاومت بیشتر گالوانیزه باشد. چون همانطور که گفتیم، در مراحل تولید گالوانیزه از روکشهای فلزی روی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تا مقاومت بیشتری در برابر اکسیژن و مشکلاتی مثل زنگ زدگی داشته باشد.

دومین فرق گالوانیزه با آهن در وزن آنهاست. وزن گالوانیزه با نسبت به آهن کمتر است؛ البته درست است که آهن وزن بیشتری دارد؛ ولی در عوض از پایداری بیشتری برخوردار که باعث می‌شود از آن در پروژه‌های بزرگتری که نیاز به تجهیزات ضخیم‌تر است استفاده شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین فرق گالوانیزه با آهن در قیمت آنهاست. آهن نسبت به گالوانیزه دارای استحکام و مقامت بیشتری است که همین موضوع باعث شده تا قیمت آن هم نسبت به گالوانیزه بیشتر باشد. معمولا از گالوانیزه در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که هم نیاز به استحکام زیادی ندارند.

 

تفاوت گالوانیزه با آهن

پس با توجه به بررسی‌هایی که در بالا انجام دادیم، اصلی‌ترین فرق گالوانیزه با آهن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 •       مقاومت بیشتر گالوانیزه در برابر زنگ زدگی
 •       آهن وزن بیشتری نسبت به گالوانیزه دارد
 •       پایداری آهن نسبت به گالوانیزه بیشتر است
 •       قیمت بیشتر آهن نسبت به گالوانیزه

 

مهمترین تفاوت های ورق سیاه با ورق گالوانیزه

ورق سیاه یکی از فرآورده‌های فولاد به شمار می‌رود که در دمای بالای 1200 درجه تولید می‌شود. در مراحل تولید ورق سیاه، اول از همه باید اسلب را ذوب کنند و سپس در طی مراحل مکرر نورد، میزان ضخامت ورق کم می‌شود که در نهایت باعث سیاه شدن ورق می‌شود.

ورق سیاه هم یکی از ورق‌های فولادی است که شباهت زیادی با ورق گالوانیزه دارد؛ ولی تفاوت‌های مهمی هم در بین آنها دیده می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 •       ماده اولیه: ورق سیاه از فولاد اسلب و گالوانیزه از فولاد ثانویه تولید می‌شود.
 •       مقاومت: ورق گالوانیزه مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی دارد.
 •       کاربرد: گالوانیزه در پروژه‌های کاربرد دارد که نیازی به استحکام نباشد و ورق سیاه کاربرد برعکس گالوانیزه را دارد.
 •       فرآیند تولید: فرآیند تولید ورق سیاه بیشتر از ورق گالوانیزه طول می‌کشد.
 •       شکل ظاهری: ظاهر ورق گالوانیزه براق و روشن است؛ ولی ورق سیاه دارای ظاهری سیاه رنگ است.
 •       ابعاد: ورق سیاه از نظر ابعاد، هیچگونه محدودیتی ندارد که دقیقا برعکس ورق گالوانیزه است.
 •       جوشکاری: همانطور که گفتیم، گالوانیزه از یک روکش فلزی تشکیل شده که در صورت جوشکاری، باعث تولید گازهای سمی می‌شود. همچنین مراحل جوشکاری ورق سیاه هم نسبت به گالوانیزه، سریعتر و آسانتر انجام می‌شود.
 •       وزن: وزن ورق‌های گالوانیزه، به طور میانگین کمتر از ورق سیاه است.

 

تفاوت بین فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ و سایر فلزات

تا الان درباره فرق بین گالوانیزه و آهن صحبت کردیم؛ ولی بیایید مهم‌ترین تفاوت بین فولاد گالوانیزه با فولاد ضد زنگ و بقیه فلزات را هم بررسی کنیم.

بسیاری از خریداران در زمان خرید، فقط قیمت را جزو فاکتورهای خرید خودشان می‌دانند که کاملا کار اشتباهی است. هر کدام از متریال‌های بالا، دارای ویژگی‌های منحصر بفردی هستند که باعث می‌شود در پروژه‌هایی خاصی از آنها استفاده شود.

در ترکیبات فولاد ضد زنگ از موادی مثل کروم، نیکل، کربن و … استفاده شده که همه این موارد باعث می‌شود تا در برابر ترکیبات شیمایی مقاوم باشند. برای همین اکثر کارایی فولاد ضد زنگ در صنایعی به مانند دارویی یا غذایی و هر صنعت دیگری که احتیاج به الکتریسیته ساکن نداشته باشد است.

ورق گالوانیزه به دلیل استحکام و وزن کمتری که دارد، باعث می‌شود تا قیمت کمتری نسبت به آهن داشته باشد. برای همین اکثر کارایی ورق گالوانیزه در پروژه‌هایی است که از استحکام کم و بودجه محدودتری برخوردار هستند.

 

روش تولید ورق گالوانیزه چگونه است؟

در کل دو روش برای گالوانیزه کردن فولاد وجود دارد که آنها را نام‌های گالوانیزه سرد و گرم می‌شناسند.

 •       در گالوانیزه گرم، یک قطعه‌ای در داخل روی داغ قرار می‎دهند که به همین شکل، یک لایه‌ای محافط، فولاد را پوشش می‌دهد که باعث گالوانیزاسیون می‌شود.
 •       گالوانیزه سرد که آن را با اسم الکترو گالوانیزاسیون هم می‌شناسند، درواقع همان مراحل بالا را طی می‌کند؛ ولی با این تفاوت که تمامی مراحل با استفاده از جریان الکتریکی انجام می‌شود.

 

جمع بندی

امروزه آهن یکی از اصلی‌ترین متریال‌های هر صنایع به شمار می‌رود که به خاطر کارایی و ویژگی های فوق العاده‌ای که دارد، از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. فولاد به عنوان یکی از فرآورده‌های آهن به شمار می‌رود که ورق‌های گالوانیزه هم از فولاد تشکیل می‌شوند.

چه آهن یا گالوانیزه، هر دو کارایی و ویژگی های مخصوص به خودشان دارند که باعث می‌شود در پروژه های مخصوص به خودشان استفاده شوند. برای همین نیاز است که فرق گالوانیزه با آهن را بدانید تا در آینده‌ی پروژه شما، هیچ مشکلی پیش نیاید.

 

رأی بدهید

مقالات مرتبط

روش ساخت تیرهای لانه زنبوری

روش ساخت تیرهای لانه زنبوری + روش ترسیم تیرآهن لانه زنبوری

در روش ساخت تیرهای لانه زنبوری ، تعیین ارتفاع تیر وشکل حفره ی ایجاد شده در جان تیر آهن به محاسبات فنی و زاویه برش α بستگی دارد که این زاویه معمولاًبین ۴۵ تا ۶۰ درجه متغیر است.
در بیشتر مواقع لازم می شود که تیرهای لانه زنبوری شده در یک مرحله ترسیم گردند، از جمله در ترسیم اتصالات تیر به ستون هنگامی که تیرها به صورت لانه زنبوری باشند.

میلگرد گذاری ستون

میلگرد گذاری ستون

راهنمای مطالعهدورپیچ هامیلگرد های انتظار خم شده ستوندر این مقاله به توضیح اینکه چگونه میلگرد گذاری ستون […]

اندازه میلگرد را چجوری بشناسیم

اندازه میلگرد را چگونه تشخیص دهیم + هفت روش در تهران آهن

راهنمای مطالعه هفت روش برای تشخیص سایز و اندازه میلگرد هااندازه میلگرد را چگونه تشخیص دهیم ؟ امروزه […]

قوطی و پروفیل سپری

قوطی و پروفیل سپری | انواع پروفیل سپری آهنی

همان طور که گفته شد این مقطع که دارای شکل ظاهری T می باشد مثل سایر محصولات همچون قوطی پروفیل، نبشی و ناودانی به دو صورت فابریک و پرسی ساخته می شود ولی بعضی اوقات در صورتی که تولیدات فابریک و پرسی در بازار یافت نشوند، روال رایجی برای ساخت بعضی از سپری ها وجود دارد به این شکل که تیرآهن از قسمت وسط وب ( web ) به صورت طولی برش داده می شود و از آن سپری تولید می شود. به عنوان نمونه برای تولید سپری سایز ۱۰۰ تیرآهن ۲۰۰ را برش داده و دو سپری از آن بدست می آورند.

انواع تیر

تیرچیست و انواع تیر (تیرچه) کدامند؟

راهنمای مطالعهانواع تیر در سازه های اسکلت فلزیتیرچهشاه تیرهاتیرهای پیرامونیتیر نعل درگاهیتیرچه پیش ساخته خرپاییمزایای استفاده تیرچه […]

میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی چیست و با مزایا و معایب آن آشنا شوید

راهنمای مطالعهمیلگرد سنجاقی چیست؟انواع میلگرد سنجاقی1-میلگرد سنجاقی با خم استاندارد (زاویه 90 درجه دوطرف)2-میلگرد سنجاقی با خم […]

محصولات

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *