بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

هنگام خرید ورق به چه نکاتی توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب و خرید هوشمندانه‌تر و دقیق‌تر شما کمک بسیاری خواهد کرد، بپردازیم.

یک‌سری از نکاتی که در این مقاله، مورد بررسی قرار خواهیم ‌داد :

*معرفی انواع ورق فولادی و معرفی ویژگی هرکدام

 *تفاوت انواع ورق‌های فولادی

*مقایسه انواع مختلف ورق‌ها

*استعلام قیمت ورق‌های فولادی و…

حتما بخوانید : برای مشاهده کامل انواع قیمت ورق لطفا برروی آن کلیک کنید.

آشنایی با انواع ورق‌های فولادی

قطعا اولین اقدام برای خرید ورق ‌های فولادی، آشنایی با انواع مختلف این محصول است؛ اما سوال اینجاست که این آشنایی، به مفیدتر شدن جریان خرید ما چه کمکی می‌کند؟ اصلا فایده این‌کار در چیست؟ همه‌ ما خوب می‌دانیم که یکی از ملاک‌های ضروری یک خرید مفید، انتخاب محصول بر اساس نیازهای ضروری ماست. هرچقدر که محصولات مورد نیاز خود را بیشتر و بهتر بشناسیم، راه‌حل‌های هوشمندانه‌تر و موثرتری پیدا می‌کنیم. به‌ عنوان مثال برای خرید ورق‌ فولادی، باید به این نکته توجه داشته باشیم که به‌کدام نوع از ورق‌های فولادی، احتیاج داریم؛ قابل ‌ذکر است که رسیدن به پاسخ این سوال، بدون شناخت این کالا و درمرحله بعد شناخت نیاز خودمان، امری غیرممکن است. در ادامه این مطلب، سعی داریم شما را با انواع ورق‌های فولادی و ویژگی‌ آنها، آشنا کنیم.

انواع ورق های فولادی سرد و گرم

انواع ورق های فولادی

به‌طور کلی، ورق‌های فولادی بر اساس روش تولید به دو نوع سرد و گرم، تقسیم می‌شوند.

۱-ورق فولاد نورد گرم

ورق فولاد نورد گرم یا همان ورق سیاه، به ورق‌هایی گفته می‌شود که در دمای بسیار بالا، تهیه و تولید می‌شوند. این نوع ورق‌ها، معمولا بیشتر از ورق‌های سرد(که در ادامه مطلب معرفی خواهیم کرد) به‌فروش می‌رسند، چرا که از انرژی و نیروی کمتری در تهیه این محصول نسبت به ورق‌های سرد، استفاده می‌شود؛ اما این دلیلی برای برتری خرید ورق‌ های گرم نسبت به ورق‌های سرد، نیست.

موارد استفاده از ورق‌های فولادی نورد گرم

واضح است که این ورق‌های فولادی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در مواردی همچون قاب‌های کامیون، راه‌آهن، درب و قفسه‌بندی، ساخت و سازها، لوله‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روش تهیه ورق‌های فولادی نورد گرم

یکی از تفاوت‌های مهم نورد گرم و سرد در روش تهیه آنها می‌باشد.

از مهم‌ترین مراحل در تهیه نورد گرم، کنترل دما است؛ به‌طوری‌که دما می‌بایست به ‌مقدار دقیق تنظیم شود و برای مدتی طولانی، قطعه موردنظر در حرارت قرار بگیرد. قطعه می‌بایست از بین دو غلتک که فاصله بین‌شان از ضخامت ورق، کمتر است و برخلاف جهت یکدیگر می‌چرخند، عبور کند. این غلتک‌ها، قطعه‌ی فلزی را جلو برده و به ازای کم کردن ضخامت آن، به طولش، می‌افزایند.

۲-ورق فولاد نورد سرد

ورق سرد، روشی است که از لحاظ ظاهری از کیفیت ورق‌های گرم، پیشی گرفته ‌است. یکی از دلایل برتری خرید ورق‌‌ سرد ها نسبت به ورق های گرم، مقاومت بالا دربرابر فشار می‌باشد که استفاده از این نوع ورق را افزایش داده ‌است. خوب است بدانید که این نوع ورق فولادی در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شود؛ اما اکثر آنها عرضی حدود ۱۲۰ میلی‌متر و ضخامتی ۳/۰ میلی‌متری، دارند. ورق روغنی و ورق گالوانیزه، دو نمونه از ورق های سرد،  هستند. نکته قابل توجه درمورد ورق های روغنی، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی می‌باشد که این ویژگی، یک پوئن مثبت برای ورق روغنی، نسبت به مابقی خرید ورق ‌ها محسوب میشود.

موارد استفاده از ورق‌های ‌فولادی نورد سرد

از ورق فولادی نورد سرد در مبلمان‌های فلزی، قطعات سازه‌ای، لوازم خانگی، آبگرم‌کن، ظروف‌فلزی، تیغه‌های فن و… استفاده‌ می‌شود.

روش تهیه ورق‌های ‌فولادی نورد سرد

این ورق‌ها، درواقع از همان ورق‌های نورد گرم که طی فرایندهایی همچون اسیدشویی از ضخامت‌شان کاسته شده‌است، تهیه می‌شوند.

آشنایی با ویژگی‌ها و خواص هرکدام از ورق های‌فولادی

گام بعدی جهت خرید ورق فولادی، آشنایی با ویژگی‌ها آن است. شناخت ویژگی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا جنس مرغوب‌تری را انتخاب کرده و همچنین مورد کلاهبرداری عده‌ای از افراد، قرار نگیرید.

خواص و ویژگی‌های ورق‌های گرم

یکی از ویژگی‌های ورق‌‌ گرم که با چشم به‌راحتی قابل رویت است، آسیب‌های زیادی است که نتیجه فرایندهای سختی است که به ورق ها، وارد می‌شود؛ البته این آسیب‌ها با برخی از دستگاه‌ها بهبود می‌یابند؛ اما به‌طور کامل، رفع نمی‌شوند.

خواص و ویژگی‌های ورق سرد

ورق سرد در سایزهای مختلف و باتوجه به نیاز کاربران، ساخته می‌شود از ویژگی‌های دیگر این ورق‌ها، می‌توانیم به ظاهر صاف و صیقلی‌شان اشاره کنیم. لازم به ذکر است که رنگ کاری برروی این ورق‌ها، به‌راحتی صورت می‌گیرد. همچنین از قابلیت خمش و برش بسیار خوبی برخوردار هستند. برای خرید ورق سرد ما با در ارتباط باشید.

تفاوت ورق های سرد و گرم

به‌احتمال زیاد تا کنون متوجه دو نمونه از تفاوت‌هایی در این دو نوع فرایند شده‌اید که یکی از آنها مراحل تولید و دیگری شکل ظاهری آنهاست. ورق‌های سرد، ظاهری صاف‌تر از ورق‌های گرم دارند. اما تفاوت مهمی که قابل تامل است، قیمت این دو نوع محصول است؛ قیمت ورق‌ سرد تقریبا دوبرابر قیمت ورق گرم است؛ همچنین از ورق‌های گرم در تولید محصولات بزرگ و از ورق‌های سرد در تولید محصولات کوچک‌تر که نیازمند قابلیت انعطاف‌پذیری هستند، استفاده می‌شود.

می‌خواهید از ورق‌های آهنی در چه کاری استفاده کنید؟

پرسش بعدی که می‌بایست قبل از خرید ورق‌ های فولادی از خودتان بپرسید، این است که در چه موردی می‌خواهید از این ورق‌ها استفاده کنید؟ آن‌گاه باتوجه به ویژگی‌هایی که در قسمت‌های قبلی برایتان نام بردیم، ورق موردنظر خود را انتخاب کنید. برای مثال اگر می‌خواهید از ورق در ساخت قطعات خودرو استفاده کنید، خرید ورق ‌های سرد به‌دلیل مقاومت بالا دربرابر زنگ‌زدگی و ظاهر مناسب، بهترین گزینه برای شما هستند.

استعلام قیمت ورق‌های آهن

یکی از الزامات قبل از خریداری ورق‌های آهن، دانش کامل نسبت به قیمت‌های روز و دقیق این محصول می‌باشد، در غیر این‌صورت احتمال روبه‌رو شدن با گران‌فروشان، افزایش می‌یابد.

آگاهی کامل نسبت به سلامت محصول

پیشنهاد می‌شود که حتما قبل از خرید ورق ‌ها، آنهارا از نزدیک مشاهده کرده و از وجود نداشتن مواردی همچون زنگ‌زدگی، خوردگی و… مطمئن شوید.

مشاوره قبل از خرید ورق

خوب است بدانید که برای تکمیل کردن سیر خرید مفید نه تنها ورق آهنی، بلکه هر محصولی، باید از تجربه قبلی افراد مربوط به آن حوزه، استفاده کنید. مشورت با افراد باتجربه و مهندسان مربوطه، به انتخاب دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر شما، کمک بسیار زیادی خواهد کرد و باعث جلوگیری از اشتباهات رایج و تکراری که در طول این مسیر رخ خواهند داد، می‌شود.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن اهمیت بالا و کاربرد فراوان ورق آهن، به مرور زمان تعداد کارخانه‌جات تولید ورق ‌آهن افزایش می‌یابد و قابل درک است که این نکته کمی انتخاب ما را سخت‌تر می‌کند؛ اما انتظار می‌رود که با به‌کارگیری نکات ذکر شده در این مقاله، همانند مراجعه به منابع و افراد آگاه، اطمینان از نوع و کیفیت و برند، مشخص کردن ویژگی‌های مورد نیاز و… از ضرر و زیان احتمالی جلو‌گیری و راه درست برای انتخاب محصول را پیش بگیرید.

نوشته های مرتبط

  • 19 بهمن 1399
  • 263 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

  • 23 فروردین 1400
  • 116 بازدید
میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در […]

  • 30 دی 1399
  • 294 بازدید
برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟ اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، […]

  • 10 فروردین 1400
  • 241 بازدید
ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

در صنعت ساختمان سازی، ابزارآلات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پراستفاده ترین قطعات در ساختمان سازی، ناودانی نام دارد. ناودانی یک پروفیل صنعتی و ساختمانی بوده که به شکل U طراحی شده است. تولید این محصول توسط نورد بیلت با جنس فولاد کربنی انجام می شود. جهت مشاهده قیمت ناودانی بورس آهن […]

  • 19 بهمن 1399
  • 249 بازدید
نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

برای آنکه بتوان نبشی دم موشی را در اختیار داشت، ابتدا نبشی ها توسط دستگاهی به نام گیوتین برش می خورند و سپس یک میلگرد به آنها جوش داده می شود. البته هر میلگردی را نمی توان برای این کار در نظر داشت و میلگرد مورد نظر باید بر طبق استانداردهای ساختمان انتخاب و جوش […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید