میلگرد زیگزاگ چیست و چه اجزای تشکیل دهنده ای دارد ؟

دسته بندی : مجله تهران آهن
میلگرد زیگزاگ

در صنعت ساختمان سازی و به خصوص ساختمانی که دارای اسکلت فلزی باشد، میلگردها نقش بسیار اساسی را در این ساختمان ها دارند.

میلگردها در طرح ها و ابعاد مختلف برای کاربرد مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند.

به عنوان مثال میلگرد حرارتی که مقاوم به حرارت است برای جلوگیری از ترک خوردن بتن استفاده می ‌شود، یا اینکه میلگرد اصلی برای ساخت انواع فونداسیون فلزی و مسلح کردن بتن به کار می ‌رود. نوعی میلگرد به نام میلگرد زیگزاگ وجود دارد که برای ساخت پل ‌ها و سقف ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و طرز ساخت آن با بقیه میلگرد ها متفاوت است.

در این مقاله قصد داریم میلگرد زیگزاگ را بررسی کنیم و اطلاعات کافی در این رابطه را در اختیار شما قرار دهیم.

برای دیدن صفحه بازار آهن تهران کلیک کنید .

میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگ یا (Steel Structure Rebar Truss Grid) یکی از انواع میلگرد است که دارای کاربرد زیادی در ساختمان سازی می باشد.

میلگرد زیگزاگ که از اتصال میلگرد آجدار A3 و میلگردهای ساده شکل می گیرد، با اصطلاح (خرپا) نیز در صنعت ساختمان سازی معروف است.

اتصالات این مقاطع به‌ دو صورت جوشی و به صورت قلاب کردن میلگرد ها در یکدیگر انجام می گیرد. در صنعت ساختمان ‌سازی به این نوع میلگرد، میلگرد عرضی نیز می‌ گویند.

میلگرد زیگزاگ یکی از محصولات فولادی پیش ساخته است که به صورت دستی و مکانیزه در کارگاه ها تولید و به بازار عرضه می شود.

این میلگردها دارای مقاومت بالایی می باشند و در بسیار از ساخت مواردی مانند سقف ‌ها، پل ‌های معلق و جاهایی که نیاز به این نوع مقاومت وجود دارد مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

حال که متوجه شدید میلگرد زیگزاگ چیست؟ شاید علاقمند هستید بدانید که کاربرد میلگرد زیگزاگ چیست؟

برای دیدن مقاله میلگرد سنجاقی با ما همراه باشید .

کاربرد و ویژگی های میلگرد زیگزاگ

کاربرد و ویژگی های میلگرد زیگزاگ

میلگرد زیگزاگ به دلیل ویژگی های خاص و منحصر به فردی که دارند، دارای کاربرد بسیار زیادی هستند که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

در رابطه با ویژگی های ظاهری این میلگردها باید گفت در بخش پایین میلگرد در واقع دو عدد میلگرد به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته ‌اند. این میلگردها می ‌توانند نورد گرم باشند با آج‌ ۵۰۰ و اندازه ۳۴۰،۴۰۰، و هم می ‌توانند نورد سرد آجدار باشند. همچنین باید اضافه کنیم که قطر آرماتورهای بخش پایینی این میلگرد بین ۶ تا ۱۶ میلیمتر متغیر است. مقاطع عرضی که نقش زیگزاگ را ایفا می‌ کنند باید به روش نورد گرم تولید شده باشند. نوع میلگرد به کار گرفته شده در بخش عرضی بایستی یا آجدار ۳۴۰ و یا ساده ۲۴۰ باشد. ضمن اینکه قطر آن ها نباید کمتر از ۴ میلیمتر در نظر گرفته شود.

نکته مهم دیگر در ویژگی های این میلگردها، مقاطع بالایی هستند.

 این مقاطع می ‌توانند هر دو نوع نورد گرم و نورد سرد باشند به شرطی که از نوع ۳۴۰ یا بیشتر باشد. ویژگی جالب این محصول جنس فولادی آن است که با قرار گرفتن در بین بتن‌ ها زنگ نمی ‌زند و فرسایش نمی ‌یابد.

از مهم ترین کاربردهای خرپا ساخت تیرچه است و اصل کار خرپا همین موضوع است.

از جمله کاربردهای خرپا این است که با قرارگیری در میان بتن آن را مسلح کرده و از هم پاشیدگی آن جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از کاربردهای میلگرد زیگزاگ استفاده در سقف سازه‌ ها است و دلیل آن چیزی جز تحمل بار خیلی زیاد نیست. کاربرد دیگر خرپا در ساخت انواع پل ‌ها، زیرگذر ها و انواع سازه ‌های فلزی می باشد.

انواع میلگرد زیگزاگ

این میلگردها برای مصارف و کاربرد مختلف با اشکال مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند.

در برخی پروژه ‌های عمرانی لازم است به جای میلگرد از نبشی آهنی در بخش پایین و بالا استفاده شود. در برخی انواع میلگرد زیگزاگ نیز به جای نبشی آهنی و یا حتی میلگرد آجدار از تسمه فولادی استفاده می‌ کنند.

وعی دیگر خرپا با نام میلگرد منفرد تولید می‌ شود که به جای دو عدد میلگرد موازی در بخش کششی فقط حاوی یک میلگرد آجدار است. به عبارت دیگر بالا و پایین هر کدام از یک میلگرد تشکیل می‌ شوند. برعکس میلگرد منفرد نوع دوبل است که در بخش بالا و پایین هر کدام دو عدد میلگرد آجدار بکار گرفته شده است. در برخی موارد نیز میلگردهای عرضی با اشکال هندسی متفاوت به میلگرد بالا و پایین جوش می‌ خورند تا یک میلگرد زیگزاگ متفاوت تولید شود.

 

رأی بدهید

مقالات مرتبط

انواع اتصالات جوشی

انواع اتصالات جوشی | حالت های جوشکاری + کاربرد آن ها

راهنمای مطالعهاتصال لب به لباتصال روی هماتصال سپریاتصال گوشه گونیااتصال پیشانیانواع اتصالات جوشیجوش شیاریجوش گوشهجوش کام و […]

روش ترسیم تیرلانه زنبوری

روش ترسیم تیرلانه زنبوری به روش پانیر در یک مرحله

راهنمای مطالعهروش ترسیم تیر لانه زنبوری به روش لیتسکا در یک مرحلهاستفاده از ورق واسطه در تیرهای […]

لوله استیل

لوله های استیل و کاربرد آنها

راهنمای مطالعهلوله های استیللوله استیل چیست؟لوله استیل و انواع آنساختار لوله استیللوله استیل و نحوه نام گذاری […]

تفاوت گالوانیزه با آهن چیست؟

راهنمای مطالعهبررسی ویژگی های آهنبررسی ویژگی های گالوانیزهبررسی تفاوت گالوانیزه با آهنتفاوت گالوانیزه با آهنمهمترین تفاوت های […]

گندله‌ سازی و کنسانتره آهن را بیشتر بشناسید

گندله‌ سازی و کنسانتره آهن را بیشتر بشناسید

راهنمای مطالعه آشنایی با گندله سازی و کنسانتره آهنکنسانتره آهن چیست؟فرایند تولید کنسانتره آهنگام اول(تولید کنسانتره آهن؛ خردایش)گام […]

قیمت آهن در بازار جهانی

قیمت آهن در بازار جهانی

راهنمای مطالعهقیمت آهن در بازار جهانی ۲۰۱۹افزایش قیمت آهن در بازارجهانیسنگ آهنشمش فولادیقیمت میلگرد در بازار جهانیقیمت […]

محصولات

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *