تیرآهن و میلگرد از نیازهای اساسی در ساختمان سازی هستند و تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز این محصولات از نظر ظاهری به دو صورت I شکل و H شکل در بازار موجود می‌باشند. محصولات I شکل سری INP و IPE محبوبیت بالایی در ساختمان‌سازی دارند. کم کم ساختمان سازان با توجه به ارتفاع ساختمان‌ها، فشار و […]

تیرآهن و میلگرد از نیازهای اساسی در ساختمان سازی هستند و تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز این محصولات از نظر ظاهری به دو صورت I شکل و H شکل در بازار موجود می‌باشند.

محصولات I شکل سری INP و IPE محبوبیت بالایی در ساختمان‌سازی دارند. کم کم ساختمان سازان با توجه به ارتفاع ساختمان‌ها، فشار و وزن وارده به تیرهای سخت و محکم‌تری نیاز پیدا کردند که اتصال تیرهای IPE  به یکدیگر و همراه شدن با ورق‌های فولادی باعث شکل گرفتن مقطع سخت و محکمی شد و این نیاز را به خوبی پاسخ داد اما محصول IPE از یک زاویه، کشش مقاومت را دارد به همین دلیل محصولات H شکل روانه بازار شدند که توانایی تحمل کشش در دو زاویه را دارا هستند.

با توجه به این که تیرآهن‌های متفاوتی در بازار وجود دارد ما سعی داریم شما را با تفاوت‌های این تیرآهن‌ها آشنا کنیم. پس شما را به مطالعه این مطلب دعوت می‌کنیم.

تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز در چیست؟

از میان انواع کارخانه‌های تولید تیرآهن، تیرآهن‌های ساخت اصفهان و اهواز دارای کیفیت بالاتری هستند اما باز هم میان قیمت تیرآهن اصفهان و اهواز تفاوتهایی وجود دارد که بر اساس همین تفاوتها برخی می‌گویند تیرآهن اصفهان کیفیت بالاتری دارد و برخی این فرضیه را قبول نداشته و بر عکس این فرضیه می‌اندیشند.همانطور که می‌دانید دو مکان اصلی تولید آهن و فولاد در کشور، اصفهان و اهواز می‌باشد که در اصفهان دو کارخانه بزرگ به نام‌های ذوب آهن  و فولاد مبارکه وجود دارد. در اهواز هم کارخانه های بزرگی مانند اکسین و کاویان احداث شده است.

برای شناخت هرچه بهتر تولیدات دو کارخانه که در اصفهان و اهواز وجود دارند بهتر است که تمام تولیدات آن‌ها را به خوبی شناخته و ویژگی‌های آن‌ها بطور کامل بدانیم. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که تفاوت‌های بین محصولات این دو کارخانه، بسیار جزئی و کم است و در واقع نمی‌توان تفاوت فاحشی را بین این دو کارخانه در نظر گرفت.  تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز شاید بتوان گفت تنها تفاوتی که بین محصولات این کارخانه‌ها وجود دارد تفاوت در ورق‌های فولادی است که توسط آنها تولید می‌شود.

به عبارت دیگر می‌توان گفت چون تمام محصولات کارخانه‌ها بر اساس استاندارد تولید می‌شوند  تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تنها در ورقه‌های فولادی که در دو کارخانه تولید می‌شود می‌توان تفاوت‌های فاحشی را پیدا کرد. در ادامه ویژگی‌های ورق‌های فولادی هر دو کارخانه را بررسی خواهیم کرد.

برای مطالب بیشتر در مورد کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان کلیک کنید

سه دسته اصلی تیرآهن‌ها

تیرآهن‌ها را می‌توانیم در سه دسته اصلی جای دهیم:

 1.     تیرآهن IPE (تیرآهن‌های معمولی): این دسته از تیرآهن‌ها به شکل I هستند و مطابق با استانداردهای اروپایی ساخته می‌شوند.
 2.     تیرآهن‌IPB   (تیرآهن‌های عریض): این تیرآهن‌ها به شکل H هستند و لبه‌های بزرگتری نسبت به بقیه دارند.
 3.     تیرآهنINP  : این دسته از تیرآهن‌ها شبیه به تیرآهن‌های معمولی هستند که لبه‌ها با فاصله گرفتن از مرکز کاهش می‌یابند و مطابق با استانداردهای روسیه و چین ساخته می‌شوند.

نکته‌ای که در این قسمت خوب است به آن توجه شود در مورد وزن تیرآهن‌ها است. اگر وزن زیادی داشته باشند علامت اختصاری  V و اگر وزن کمی داشته باشند علامت اختصاری L را به آن‌ها اختصاص می‌دهند.

به طور کلی وزن تیرآهن‌های کارخانه ذوب آهن اصفهان از تیرآهن‌های مشابه خود بیشتر است و دارای قیمت‌های مشخصی هم می‌باشد.

یکی از راه‌های تشخیص محصولات تولید شده توسط ذوب آهن اصفهان علامت اختصاری ESCO است که بر روی تمامی محصولات این کارخانه حک شده است. استانداردی که ذوب آهن اصفهان برای تولید تیرآهن از آن پیروی می‌کند IPE است و در سایزهای ۱۴ تا ۳۰ روانه بازار می‌کند.

قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت تیرآهن اهواز

قیمت تیرآهن هم مانند بسیاری از کالاهای موجود در بازار تابع موارد متعددی است. بنابراین هر زمان که بخواهیم قیمت دقیق هر نوع تیرآهن را بدست بیاوریم باید همان روز با افرا معتمد تماس گرفته تا قیمتها را به بهترین شکل برآورد کنیم. بنابراین برای بدست آوردن قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت تیرآهن اهواز هم باید بصورت روزانه از منابع معتبر و موثق استعلام قیمت گرفته شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم دسته‌های اصلی تیرآهن را معرفی و پس از آن بررسی کنیم. سپس در مورد تفاوت تیرآهن اصفهان با تیرآهن اهواز صحبت کردیم و ورق‌های فولادی هر یک از این شهرها را معرفی کردیم و خصوصیات دقیق هر یک را توضیح دادیم. در انتها هم به قیمت تیرآهن اصفهان و تیرآهن اهواز پرداختیم و توضیح دادیم که بنا به چه دلیلی برای اطلاع از بهترین قیمت باید روزانه از منابع موثق استعلام قیمت گرفته شود.

ویژگی‌های ورق‌های فولادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان

 •       وزن هر ورق حدود ۱۷۷تا ۲۸۲۶ کیلوگرم می‌باشد.
 •       طول هر ورق حدود ۶ متر و عرض ۱٫۲۵ تا ۱٫۵ متر و ضخامت ۳ تا ۴۰ میلیمتر است.
 •       هر ورق مطابق با کاربردش دارای استانداردی متفاوت است.
 •       ورق ها به دو گروه سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

  ویژگی‌های ورق‌های فولادی شرکت فولاد کاویان و فولاد اکسین اهواز

شرکت فولاد کاویان تفاوت بارزی با فولاد مبارکه اصفهان ندارد. تنها تفاوتی که شرکت اکسین با فولاد مبارکه دارد این است که ضخامت هر ورق آهنی بین ۱۰ تا ۷۰ میلیمتر و عرض تمام آن ها ۲ متر و وزن آن بین ۹۴۲ تا ۶۵۹۴ کیلوگرم به طول ۶ متر می‌باشد. ورق‌های این کارخانه به سه روش نورد معمولی، ترمودینامکی و کنترل شده تولید می‌شود.

نوشته های مرتبط

 • 19 بهمن 1399
 • 263 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

 • 30 دی 1399
 • 293 بازدید
برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟ اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، […]

 • 10 فروردین 1400
 • 241 بازدید
ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

در صنعت ساختمان سازی، ابزارآلات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پراستفاده ترین قطعات در ساختمان سازی، ناودانی نام دارد. ناودانی یک پروفیل صنعتی و ساختمانی بوده که به شکل U طراحی شده است. تولید این محصول توسط نورد بیلت با جنس فولاد کربنی انجام می شود. جهت مشاهده قیمت ناودانی بورس آهن […]

 • 28 فروردین 1400
 • 166 بازدید
هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

 • 24 فروردین 1400
 • 174 بازدید
ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید